2014 m. spalio 28 d., antradienis

Internetas Pilaiteje

Interneto atsiradimo istorija

Šiandien interneto svarba yra be galo didelė tiek versle, tiek žmonių socialiniame gyvenime. Klausimas, koks internetas pilaiteje, Lazdynuose ar Antakalnyje, dažnam Vilniaus gyventojui gerokai aktualesnis, negu kad išvardintų rajonų seniūnai. Su Pilaitės, Lazdynų ar Antakalnio seniūnais gyvenime susidursi arba ne, o interneto vis viena reikės! 

Nuo ko prasidėjo?

Internetas Pilaiteje
Internetas Pilaitėje
Žmogus, kuriam rūpi, koks geriausias internetas pilaitėje ir žemiausia paslaugos kaina, retai susimąsto, nuo ko viskas prasidėjo. Kas sukūrė internetą? Kam turėtume būti dėkingi už tai, kad po ranka kasdien turime ir visus įmanomus receptus, ir verslo bei asmeninius laiškus, šalies bei pasaulio įmones, jų telefonus, adresus, ir miesto eismo grafikus, ir vaistų informacinius lapelius, ir draugų nuotraukas, gimtadienius bei nuomones bet kuriuo mums svarbiu klausimu? Greitas sviesolaidinis internetas Pilaitėje ar Paneriuose šiandien. O vakar? Sklando legendos, kad internetas atsirado netyčia, kad jį sūkūrė du studentai programuotojai? Ar tai tiesa? Ne.

Sukurtas karui

Tiesa tokia, kad internetas pradžioje buvo sukurtas kariniais tikslais – kaip ir daugelis šiandien pasaulyje visiškai taikiai naudojamų išradimų. Šeštojo dešimtmečio pabaigoje pasaulis mena „Šaltojo karo“ laikus ir nuolatinę atominio karo grėsmę, pasiruošimus jam. Tuometinis JAV prezidentas Dvaitas Deividas Eizenhaueris (Dwight David Eisenhower) įkūrė Ypatingų Tyrimų Projektų Agentūrą, sutrump. ARPA (Advanced Reseach Project Agency), kuri jo nurodymu pradėjo kurti kompiuterinių komunikacijų tinklą, kuris turėjo būti didžiulis JAV pranašumas prieš kitas tautas, kilus atominiam karui. Tas kompiuterių tinklas turėjo būti sujungtas ne įprastai, o ypatingu būdu – jis turėjo neturėti vieno centro. Tokia sąlyga iškelta dėl to, kad bomba galėjo sugadinti bet kurį ryšio tašką, pažeisti bet kurią liniją, ir iš anksto niekas nežinojo, kurią. Bet kokiu atveju, tinklas turėjo efektyviai veikti. Siunčiama konkreti žinutė buvo išskaidoma į skirtingus paketus, kiekvienas paketas su suteikta jam adreso informacija keliauja iki adresato skirtingai, o paskirties taške „sulipdoma“ vėl. Tarpiniuose mazguose įrengti specialūs maršrutizatoriai, kurių paskirtis – atsižvelgti į neveikiančius segmentus ir nulemti tolesnį segmento kelią. 

Greitai išpopuliarėjo

Pirmiausia buvo sujungti 4 taškai, juos siejo 50 kilobitų per sekundę greičio linija. Tie taškai – universitetai: Los Andželo universitetas, Santa Barbaros universitetas, Jutos universitetas ir Stenfordo tyrinėjimų institutas. Pradžioje tai buvo uždaras tinklas, saugomas Gynybos ministerijos. Vėliau į jį įjungtų kompiuterių skaičius plėtėsi, ir 1972 metais kompiuterinių komunikacijų konferencijoje buvo pristatytas 40 kompiuterių tinklas. Tik po 11 metų, pamačius šio tinklo naudą ir civiliniame gyvenime, šis tinklas buvo padalintas į du – MILNET (karinės paskirties, skirtas karo tikslams) ir ARPANET (civilinį). Šie tinklai buvo sujungti, ir darinys buvo pavadintas Internet pavadinimu. Buvo sukurta ir daugiau panašių tinklų, kurie vėliau taip pat prijungti prie Interneto. Nuo tada interneto mazgų skaičius ėmė sparčiai plėstis – 1985 metais jų jau buvo 2000. 1997 metais jau 80 mln. žmonių naudojosi internetu, o šiandien jų tikslų skaičių sunku pasakyti.

Dabar tai neatsiejama šiandieninio pasaulio gyvenimo dalis. Nenuostabu, kad nuomojantis butą, daugeliui žmonių yra svarbiau prieinamas internetas, negu šalia esantis prekybos centras. Jei užtikrinamas tikrai geras internetas Pilaitė gali tapti labiau pageidaujamu rajonu gyventi, negu Senamiestis. Tiesa, dėka šiuolaikinių technologijų ir didelės interneto tiekėjų įvairovės, vienoks ar kitoks internetas prieinamas ne tik Lietuvos sostinėje, bet ir beveik visame pasaulyje. Tiesa, kai kuriose šalyse internetas yra cenzūruojamas – jo naudojimas nėra visiškai laisvas, priešingai negu didžiojoje Europos Sąjungos dalyje. Dėl to šiandien domintis, pavyzdžiui, kuris geriausias internetas pilaiteje, paprastai turimas omenyje tiesiog greičio ir kainos santykis, o ne kokie kiti parametrai.